Vyhledat
  • David Smoljak

Můj Program

Aktualizace: 3. bře 2019


Kamarádi, kteří mi teď pomáhají s kampaní do senátu, mi řekli, že mám sepsat program.

„Jasně, to dá rozum,“ odtušil jsem chápavě. A sedl jsem si poslušně k počítači a nadepsal - PROGRAM. Pěkně velkými písmeny, protože taková věc je velice důležitá a nesmí se zanedbat. Na chvíli jsem se zamyslel a pak jsem to opravil na MŮJ PROGRAM. Aby lidé věděli, že je to pro mě zcela osobní nezaměnitelná záležitost. Že mi na tom záleží a že jsem se svým programem nerozlučně spjatý. S tebou stojím a padám, jak řekl kdysi Topolánek Dalíkovi. Bez tebe, můj programe, bych nebyl nic! A ani ty beze mě… No, tohle už je možná trochu přehnané. Svůj program má dneska každý, i pitomá pračka. Stačí jen zmáčknout tlačítko a všechno šlape jako hodinky. Buben se točí, světlo svítí, voda stříká, všechno perfektně naprogramované… Možná tedy bude stačit jen stručné označení PROGRAM. Je přece i jasné, že je můj, když je na mojí stránce, pod mojí fotkou a dole pod ním je ještě moje jméno. Ostatně, co si budeme povídat, všechny ty programy jsou si docela podobné. Většinou se shodneme na tom, že je senát důležitá instituce, pojistka, která pomáhá systém bránit před nedomyšlenými poslaneckými iniciativami a ze řetězu utržené moci. Tedy, jistá část z nás si to možná nemyslí, nebo je jí to upřímně jedno, ale na papíru to vypadá dobře, takže šup tam s tím.


Když o tom tak přemýšlím, vlastně je mi to sepisování programů z duše nepříjemné. Ten skutečný životní a politický program přece není to, co člověk večer někam nadatluje. Ten v člověku léta zraje, tříbí se a vytváří se tím, jak se člověk projevuje, jak reaguje na svět kolem sebe, co se snaží prosadit a s čím naopak nesouhlasí a proti čemu vystupuje. A upřímně řečeno, myslím, že to tak cítí i volič a že je mu úplně jedno, co který z kandidátů kde naslibuje. Dá svůj hlas tomu, komu prostě důvěřuje. A ta důvěra je pak projevem jeho vlastních zkušeností, znalostí a jakési vnitřní intuice… K čertu s programem!


Na druhou stranu, bez programu to nejde. Chtějí ho novináři, šéfové kampaní a političtí marketéři, kteří se sepisováním programů živí. Chtějí ho všichni, kteří každého kandidáta od rána do večera obklopují. A nedá se s tím nic dělat.


Takže se s vámi loučím a jdu ho psát taky…


David Smoljak, váš kandidát do senátu

37 zobrazení
  • Facebook
  • Twitter Sociální Icon

© 2020 Fiedler prof.